تبلیغات

ابزار رایگان وبلاگ

JavaScript Codes هیئت انصارالمهدی(عج) شهرستان مرودشت - قدرتمندترین رهبر جهان

هیئت انصارالمهدی(عج) شهرستان مرودشت
 
مسلمانان سوریه را در یابید چشم اباالفضل به دستان ماست...
نویسنده مقاله «بازخوانی آیت‌الله خامنه‌ای، نگاه جهان به قدرتمندترین رهبر در ایران» گرچه خواسته آرای معظم‌له را از میان سه دهه سخنرانی‌ها و اقدامات ایشان بررسی كند و به طور دقیق، جزء به جزء آ‌ن‌ها را نیز مطالعه و بررسی نموده است، اما در خلال متن خویش نتوانسته، بغضش را از انقلاب اسلامی مخفی كند و تحلیل‌های خود را به‌عنوان یك ایرانی مقیم و مزدور آمریكا، به نحوی كینه‌توزانه ارائه داده است كه در این گزارش از ذكر عمده این كینه‌ورزی‌ها صرف نظر كرده‌ایم.


گزارشی كوتاه از مقاله مؤسسه كارنگی برای صلح

اشاره

بازخوانی این مقاله مفصل، از آنجا كه یك مؤسسه آمریكایی با هدف برآورد روابط ایران و آمریكا در آینده، بدان پرداخته است، قابل توجه می‌باشد كه اینك گزارشی از آن را تقدیم شما می‌داریم.

نكته قابل توجه آن است كه روایت غرض‌مند این افراد نیز نتوانسته رهبری قدرتمندانه و اندیشه توانمند آیت‌الله خامنه‌ای را پنهان كند. یُریدُونَ أَنْ یُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ یَأْبَی اللَّهُ إِلاَّ أَنْ یُتِمَّ نُورَهُ وَ لَوْ كَرِهَ الْكافِرُونَ (توبه: 32)

با خواندن این مقاله بهتر می‌فهمیم كه به راستی، عقول دنیایی مملو از هوس‌های شیطانی، توان درك انسان‌های بزرگ و الهی را ندارند و این‌چنین است كه عاقبت با مؤمنان و شكست برای كافران خواهد بود. خواندن این گزارش به خوبی اقتدار و صلابت و زیركی آیت‌الله خامنه‌ای را نشان می‌دهد و البته این سؤال را نیز ایجاد می‌كند كه آمریكا از رابطه با ایران چه سودی می‌برد كه این‌چنین در صدد دستیابی به آن است و رهبر انقلاب را مانع بزرگ آن می‌داند؟!

نویسنده این مقاله این‌چنین سخن خود را آغاز كرده است كه: «شاید در دنیا هیچ رهبری نباشد که به اندازه آیت‌الله خامنه‌ای برای مسائل جاری جهان اهمیت داشته باشد، اما در عین حال، تا این حد هم برای جهانیان ناشناخته باشد» و در ابتدا سعی در تبیین چرایی اهمیت بررسی افكار و اندیشه‌های ایشان نموده و در عبارتی، به اینكه ایشان پیش از تصدی رهبری، یك چهرة «میانه‌رو ناشناخته» بوده است تاكید می‌كند و علائم آن را در علاقة ایشان به موسیقی و شعر و به دست كردن ساعت مچی می‌بیند!

وی در ادامه به نفوذ ایران در منطقه و برخی كشورها از جمله عراق، لبنان و فلسطین اشاره كرده و بالا رفتن قیمت نفت را به افزایش توان ایران تعبیر كرده است! وی اشاره می‌كند كه مسیر حركت جمهوری اسلامی در نوشته‌ها و سخنان امام خمینی موجود است و بر همان مبنا نیز آیت‌الله خامنه‌ای چهار هدف انقلاب ایران را «عدالت»، «استقلال»، «خودكفایی» و «معنویت دینی» می‌داند كه از این پس، نویسنده سعی می‌كند نظرگاه ایشان در این چهار زمینه را استخراج و بیان كند.

او همچنین نواب صفوی و امام خمینی را دو شخصیت مؤثر بر آیت‌الله خامنه‌ای می‌داند كه رفتار سیاسی ایشان را شكل و جهت داده‌اند و سپس به ذكر تاریخچه‌ای مخدوش از دوران ریاست جمهوری و پیش از رهبری ایشان ارائه می‌دهد و سپس تأكید می‌كند كه از آنجا كه رهبری در ایران سیاست‌های كلی را تعیین می‌كند و نفوذ فراوانی دارد، مهم‌ترین شخصیت در ایران است.

او نظرگاه ایشان در باب عدالت را مخالف سرمایه‌داری می‌داند و در تحلیل نظرگاه ایشان عاجز می‌ماند. وی توجه به توده‌های جامعه و همچنین تولید احتیاجات ضروری جامعه خصوصاً در زمینة مواد غذایی را مورد توجه ایشان می‌داند و می‌افزاید كه ایشان اسلام را به‌عنوان بهترین روش برای برپایی عدالت معرفی می‌كند و روحیة ظلم‌ستیزی اسلام را برای جوانان دنیا جذاب می‌دانند كه خود عاملی برای تبلیغ اسلام است.

او در اندیشه ایشان بین سه مؤلفه رشد علمی، خودكفایی اقتصادی صنعتی و استقلال سیاسی، ارتباطی وثیق دیده كه هر یك را مقدمه‌ای برای تحقق دیگری دانسته‌اند و نهایتاً به تأكید ایشان بر اینكه دور نگاه داشتن كشورها از این عوامل، از جمله خود ایران در زمان شاه، برنامة ابرقدرت‌ها و غرب برای تسلط بر سایر كشورهاست، اشاره می‌نماید و از منظر ایشان، تحریم‌ها را عامل خودكفایی بیشتر ایران می‌داند.

وی در بخشی از گزارش خود، به روی كار آمدن احمدی‌نژاد اشاره كرده و آن را هم‌سو با خواست آیت‌الله خامنه‌ای می‌داند. او همچنین تاكید می‌كند كه ویژگی‌های برشمرده شده از سوی ایشان در هفته‌های مانده به انتخابات بر احمدی‌نژاد تطبیق می‌كرده‌اند.

او، آیت‌الله خامنه‌ای را در سیاست خارجی، كه بخش مهم این مقاله است، پیرو امام خمینی می‌داند و تأكید می‌كند كه ایشان در طول این سه‌دهه، همواره بر شیطان بزرگ بودن آمریكا تأكید داشته‌اند و دشمنی خود با آن را به صراحت ابراز كرده‌اند و ریشة دشمنی آمریكا با ایران را در واقع نه به‌خاطر مسئله‌ هسته‌ای یا نفی اسرائیل و دفاع از حزب‌الله، بلكه به‌خاطر موقعیت استراتژیك ایران و ذخایر انرژی آن می‌دانند كه اینك در اختیار یك كشور اسلامی قرار گرفته است. راهبرد مقابله در برابر فشارهای شورای امنیت و آمریكا نیز «مقاومت» معرفی شده، چرا كه ایشان معتقدند هر چقدر در برابر ابرقدرت‌ها كرنش كنی و كوتاه بیایی به همان اندازه فشارهای آن‌ها بیشتر خواهد شد.

او، ضمن اشاره به توجه بسیار زیاد آیت‌الله خامنه‌ای در ترسیم «نقشه‌های آمریكا علیه انقلاب»، برای مردم ایران، به تبیین ایشان دربارة نحوه فروپاشی شوروی و انقلاب‌های رنگی نیز توجه داشته و با تعجب بسیار از این توجه زیاد، تأكید بر انجام تهاجمات فرهنگی ضداسلامی توسط غرب و آمریكا و بیدارگری درباره عوامل داخلی انهزام یك كشور در اندیشة ایشان را نیز مورد بررسی قرار داده‌ است.

او یكی از مهم‌ترین موضوعات مورد توجه ایشان را مسأله فلسطین و اسرائیل دانسته و ضمن توضیح موضع ایشان، به راهكار برگزاری رفراندم میان همة فلسطینی‌ها كه توسط ایشان مطرح شده بود، اشاره می‌نماید. نویسندة مقاله كه در منطق مستحكم و قانونمند ایشان درمانده، تأكید می‌كند كه اگر خود فلسطینی‌ها به صلح با اسرائیل روی بیاورند دیگر ایران نمی‌تواند چنین مسائلی را مطرح نماید!

او استراتژی ایشان برای گسترش نفوذ منطقه‌ای ایران در اندیشة آیت‌الله خامنه‌ای را شامل سه عنصر می‌داند: تأكید بر منافع و دشمنان مشترك ایران و جهان اسلام و سعی در جا انداختن آن در سران منطقه، حمایت از دموكراسی و انتخابات مستقل در كشورهای اسلامی منطقه و به‌عنوان مثال پیروزی حماس در فلسطین، حزب‌الله در لبنان، اخوان‌المسلمین در مصر و شیعیان در عراق و نهایتاً تركیب نفوذ فرهنگی و سیاسی با مسائل امنیتی منطقه كه ایران می‌تواند در حل آن‌ها نقش داشته باشد.

او تأكید می‌كند كه انرژی‌هسته‌ای در منظر آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان نشانه‌ای از موضوعاتی چون تلاش برای استقلال، ضرورت خودكفایی، بی‌عدالتی قدرت‌های جهانی و توجه بسیار زیاد اسلام برای كسب علم معرفی شده است، لذا ایشان دائماً بر لزوم پیشرفت علمی ایران تأكید كرده‌اند؛ چرا كه رشد علمی، خودكفایی و استقلال سیاسی را حلقه‌های به هم متصل می‌دانند.

در ادامه این گزارش به تحلیل ایشان از حمله آمریكا به عراق اشاره شده و تأكید ایشان بر اینكه این حمله با هدف سیطره بر خاورمیانه انجام شده، ولی اینك آمریكا در خود عراق با مسائل زیادی روبه‌روست مورد توجه قرار گرفته است. او این اقدام آمریكا را از منظر ایشان به‌عنوان تلاش برای ایجاد حكومتی آمریكایی در منطقه، تهدید ایران و همچنین دفاع از اسرائیل، دانسته است.

او همچنین به وحدت‌طلبی ایشان با جهان اسلام اشاره می‌كند و تأكید ایشان بر اینكه ایران با اهل‌سنت مشكلی ندارد و آمریكا و اسرائیل را كه دشمن اصلی همة جهان اسلام هستند و اینك نیز به دنبال آتش‌افروزی در منطقه می‌باشند، مورد توجه قرار داده است. در همین راستا به تأكیدات ایشان در حمایت از جنبش سنی‌مذهب حماس و رد شبهه تلاش ایران برای ایجاد هلال شیعی در منطقه اشاره شده است.

این مقاله كه پس از هر بررسی، افادات بغض‌آلود نویسنده را در خود جای داده، در پایان به ایران پس از ایشان دل بسته و اظهار امیدواری نموده كه در آن هنگام، آمریكا بتواند به منافع خود در رابطه با ایران دست یابد!‌ زهی خیال باطل!

نهایتاً نیز برخی دستورالعمل‌ها برای سران دولت آمریكا ذكر كرده، هر چند اشاره نموده كه با وجود آیت‌الله خامنه‌ای امید ایجاد شرایط داخلی یا خارجی مطلوب آمریكا دور از تصور است. به هر حال، این گزارش، در راستای بهبود روابط ایران و آمریكا «در شرایط حاضر»، چند نكته واقع‌بینانه را مطرح می‌نماید تا بر اساس آن‌ها استراتژی مطلوب! آمریكایی‌ها انتخاب گردد كه خود جالب توجه‌اند:

1. آیت‌الله خامنه‌ای باید متقاعد شود كه آمریكا رویة خود در قبال ایران را تغییر داده و با احترام با آن برخورد خواهد كرد؛

2. آیت‌الله خامنه‌ای هیچ‌گونه عقب‌نشینی یا شكست را برای ایران نخواهد پذیرفت و هیچ نوع فشاری نیز بر ایشان مؤثر نمی‌افتد.

3. هر نوع برنامه‌ای باید در ارتباط با خود ایشان مطرح بشود، نه مقامی دیگر؛ وگرنه مانند تلاش‌های قبلی كه در دورة اصلاح‌طلبان صورت پذیرفت بی‌نتیجه خواهد ماند!

آخرین جملات این گزارش نیز تأكید می‌كنند كه تا زمانی كه آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران است، دستیابی به روابط دیپلماتیك میان ایران و آمریكا میسر نخواهد شد و همچنان با وجود گذشت سه دهه از پیروزی انقلاب فرهنگ «مرگ بر آمریكا» در ایران حاكم است و گرچه مدارا با رهبر ایران بسیار سخت می‌باشد، اما باید دانست كه اجرای هر برنامه‌ای برای دور زدن ایشان نتیجه نمی‌دهد.

یژه‌نامه امتداد +

شماره 0، بهار 1389

صفحات (20-21)

طبقه بندی: ولایت، 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 27 مرداد 1392 توسط خادم
تمامی حقوق مطالب برای هیئت انصارالمهدی(عج) شهرستان مرودشت محفوظ می باشد